مقدمه و معرفی فعالیت واحد هماهنگی

موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) از جمله مراکز مهم فعال در زمینه علوم انسانی اسلامی است که از سال 1374 به دست مبارک رهبر فرزانه انقلاب امام خامنه‌ای(مدظله العالی) افتتاح گردید و همواره مورد تایید و پشتیبانی ایشان بوده است. اين مؤسسه از ابتداء تاسیس تا کنون ضمن جذب ده‌ها عضو هيأت علمي فرهيخته، تأسيس چندين گروه علمي، کارگروه‌هاي پژوهشي، مراکز تربيتي، پژوهشي و آموزشي به توسعه رشته‌های معارفی در زمینه علوم انسانی پرداخته و تاکنون با تربیت حدود 3000  فارغ التحصیل در مدارج بالای علمی توانسته است صدها مدرس، پژوهش‌گر، کارشناس و مدیر فعال در زمينه‌هاي گوناگون از جمله مدیریت مراکز عالی علمی و فرهنگی به جامعه اسلامی تقدیم نماید. تحت پوشش داشتن بيش از 5000 نفر دانش پژوه در رشته‌های مختلف علوم انسانی و مقاطع مختلف تحصيلي، در اختيار داشتن مجوز انتشار 10 مجله با رتبه علمي – پژوهشي، و 3 نشریه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی در سطوح مختلف جامعه،  انتشار سالانه ده‌ها مقاله و کتاب علمی و دانشگاهی در رشته‌های علوم انسانی که تعدادی از آن‌ها متون درسی دانشگاهی را تشکیل می‌دهند و مورد استقبال جامعه علمی در داخل و خارج قرار می‌گیرند. برگزاری ده‌ها همایش‌ علمی و تخصصی در سطح ملی و بین المللی به ویژه در موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی)  مانند سلسله همایش‌های مبانی و اصول علوم انسانی، تغیيرات جمعیت و آثار آن در تحولات  اجتماعی، همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان و ... از جمله آثار اين مؤسسه است.
با توجه به اهمیت ویژه و راهبردی این موسسه با برکت که همواره مورد توجه بسیاری از دست اندرکاران و مسئولین دولتی و غیر دولتی بوده و می‌باشد و محصولات و خروجی‌های انسانی و فکری آن همواره در پیشبرد اهداف امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(دام ظله العالی) و در یک کلمه اسلام ناب و انقلاب اسلامی قرار داشته است بر خود لازم می‌داند فعالیت‌های فوق را در راستای ترویج معارف اسلام در سطح جامعه، با قوت هرچه بیشتر ادامه دهد.
همچنین از آن جا که جامعه نسبت به آگاهي از معارف ديني، اقبال دارد ، و از طرفی شاهد تهاجم دشمنان به پايه‌هاي عقيدتي و فرهنگي هستیم، نياز روزافزوني در داخل و خارج از كشور براي نشر معارف و آموزه­هاي دين مبين اسلام احساس مي‌شود.
از این روی مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره)، علاوه بر انجام رسالت اصلي خود در دو بخش آموزش و پژوهش، با در اختیار داشتن اساتيد مجرب و توانمند، تحت اشراف حضرت علامه مصباح(ادام‌الله‌ظله)، در سال‌هاي اخير پاسخ‌گوی سيل درخواست‌هايي با موضوع تبيين معارف اسلامي و پاسخ به شبهات رايج، در قالب‌هاي مختلف بوده است. در اين راستا بخش‌های مؤسسه؛ چون معاونت فرهنگي و تربيتي، دانشگاه مجازي معارف اسلامي، و روابط بين الملل به تناسب موضوع و مورد، در حد توان به تأمين اين‌گونه نيازها همت گماشته، و نيز واحدهايي مانند واحد آموزش‌هاي آزاد و انجمن فارغ‌التحصيلان در مؤسسه، و تشکيلاتي اقماري مانند بخش ارتباطات دفتر پژوهش‌هاي فرهنگي و كانون طلوع، علاوه بر رسالت اصلی خود حسب نياز اقدامات لازم را انجام داده و براي پاسخ­گويي به نيازهای فوق اعلام آمادگی می‌کنند.
بدون شک با توجه به حجم درخواست‌ها و هجوم فرهنگی ایادی داخلی و خارجی شیطان به جامعه مؤمن و انقلامی نو پای ما و از سویی توان و امکانات اندک ما،  موجب نقصان انجام وظیفه ما می‌شود، که الطاف الهی، عنایات حضرت ولی عصر(عج) و عیب‌پوشی و اغماض شما امید تلاش برای بهتر شدن را در ما افزیش می‌دهد.


معرفي درخواست هايي كه در اين سامانه پاسخ داده مي شود

مصاحبه: پرسش و پاسخ ميان دو يا چند نفر به منظور انتقال يك پيام ارتباطي (خبر يا غير خبر) كه يك سمت آن نماينده رسانه قرار دارد و ممكن است به يكي از روش‌هاي چهره به چهره، تلفني، كتبي، يا از طريق ایميل انجام شود. مصاحبه مي‌تواند مطبوعاتی يا رادیویی يا تلویزیونی باشد.

مناظره: بحث و گفتگوي رو در رو ميان –حداقل- دو ديدگاه متفاوت در موضوعي مشخص، طبق‌ قواعد معین، به منظور اثبات نظر خود و رد نظر طرف مقابل و متقاعد کردن دیگران.

کرسی آزاداندیشی: نوعي مناظرة است که در آن همة افراد حاضر در جلسه مي‌توانند مطابق با ضوابط، در موضوعي مشخص اظهار نظر کرده، به اثبات نظر خود و نقد ديگران اقدام کنند.

میزگرد: نوعی‌ مباحثه‌ که در آن ‌عده‌ای‌ در یک‌ محیط‌ دوستانه‌ و با موقعيت‌هاي مشابه در باره‌ موضوعی‌ مشخص به‌ گفتگو می‌پردازند.

سخنرانی: ارائه بحث با موضوعي مشخص توسط يک نفر براي گروهي از مخاطبان بدون رعايت ضوابط تدريس.(می‌تواند به همراه پرسش و پاسخ حاضرین، باشد)

تدریس: فعالیتی آموزشی و از پیش طراحی شده که با حضور استاد و در کلاس درس براي افراد محدود و مشخص  به‌ منظور یادگیری و همراه با ارزيابي انجام مي‌شود.( تدريس ممكن است در يك يا چند جلسه باشد. همچنين با موضوع واحد و يا موضوعات متعدد باشد).

دورة آموزشي-فرهنگي: آن دسته از فعاليت‌هاي آموزشي- فرهنگي که طي جلسات متعدد به صورت متمرکز يا متناوب، براي عده‌اي از فراگيرن مشخص و ثابت با موضوع يا موضوعات مشخص شده علمي-فرهنگي برگزار مي‌شود.

مشاوره: فعالیتي که در آن  فرد مشاور که از صلاحیت علمی و تخصصی لازم دربارة موضوع مورد مشاوره برخوردار است، در محیطی سرشار از امنیت، اعتماد و تعامل سازنده با فرد مراجعه کننده به تجزیه و تحلیل يک مشکل وی پرداخته و او را براي يافتن راه حل‌های مناسب کمک مي‌کند.

پاسخ به سؤالات: فعاليتي که محور آن را سؤالات مخاطبان تشکيل مي‌دهد که توسط استاد متخصص پاسخ داده مي‌شوند. سؤالات ممکن است علمي، فرهنگي، سياسي، ... و يا آزاد باشد که با توجه به نوع برنامه ممكن است از پيش تعيين شده باشد.

گفت وگو: جلساتي غيررسمي است که در آن، مخاطبان و استاد به بحث آزاد و تبادل نظر مي‌پردازند و هدف از آن رفع ابهامات، شبهات، و روشن‌گري در زمينة مسائل مورد علاقة مخاطبان است.

برنامه‌ریزی: فعاليتي تخصصي است که به منظور تعيين گام‌هاي لازم و زمان‌بندي‌شده براي رسيدن به هدفي معين انجام مي‌شود.

ضبط، تدوين و صداگذاري رسانه‌اي: مجموعه کارهاي تخصصي رسانه‌ای (صوتي يا تصويري) بر وری يک فعاليت علمي- فرهنگي انجام شده، در قالب صوت يا تصوير و صوت مطلوب ارائه می‌شود.

همايش‌ علمي-فرهنگي: گردهمايي علمي-فرهنگي که با مشارکت صاحب‌نظران دربارة موضوعي خاص و با دعوت از علاقه‌مندان به صورت عمومي و يا خصوصي برگزار مي‌شود.

کارگاه‌ آموزشي-فرهنگي: فعاليتي آموزشي- فرهنگي که به صورت فشرده و کاربردي، با مشارکت عده‌اي محدود از فعالان مربوط، با هدف انتقال دانش و كسب مهارت در موضوعي خاص  برگزار مي‌شود.

جزوه: نوشتاري كوتاه و مختصر که در موضوعي مشخص، با تيراژي محدود، بدون شابک، صحافي‌نشده يا با جلد كاغذي تکثير مي‌شود.

تک‌نگاره: نوشته يا رساله‌اي مستقل و  محدود که به  يک موضوع خاص به‌طور همه‌جانبه مي‌پردازد.

نمايشگاه علمي- فرهنگي: مجموعه‌اي از پوسترها و تابلوها در موضوعي علمي- فرهنگي که به نمايش گذارده مي‌شود.

کارشناسي: نوعي مشاركت علمي در مجموعه‌اي علمي– فرهنگي– ديني (از قبيل صدا و سيما) است كه به منظور تبيين مطلبي يا برنامه‌ريزي براي اجراي آن تشكيل شده باشد.


روند و مراحل درخواست فعالیت‌های فرهنگی از موسسه امام خميني ره

  1. ثبت درخواست با توجه به نوع فعالیت در سامانه.
  2. دریافت کد ره‌گیری
  3. ارسال تصویر درخواست با مهر و امضا مرکز و یا شخص درخواست کننده به همراه مستندات و توضیحات لازم از طریق سامانه و یا فاکس(درج کد ره‌گیری بر روی درخواست الزامی است)
  4. واحد هماهنگي پس از بررسی و تأیید درخواست آن را جهت اقدام مقتضی به بخش مربوطه در مؤسسه ارسال می‌کند.
  5. بخش مربوطه با هماهنگی با رابط نسبت به انجام درخواست طی مراحل مختلف اقدام می‌کند
  6. کلیه مراحل انجام درخواست از طریق کد ره‌گیری قابل پیگیری و تعقیب می‌باشد.
  7. شماره تماس‌های بخش‌های متکفل انجام درخواست از طریق کد ره‌گیری به متقاضی اعلام می‌شود
  8. شماره تماس ما 3213669-025 فاکس: 32936038-025